Plastyka



Otrzymany w fabryce czy podczas czerpania papier jest szarawo - popielaty, lekko chropowaty i dosyć wiotki. Można go jednak odmienić za pomocą prostych sposobów takich jak kolorowanie, tłoczenie czy wycinanie. Oto kilka z nich:

BARWIENIE


Tym rożni się od zwykłego kolorowania, że barwnik czyli inaczej pigment, dodaje się do pulpy podczas procesu powstawania papieru. Barwnik łączy się z pulpą na stale, w sposób trwały i w przeciwieństwie do farbowania jest procesem chemicznym, reakcją barwnika z materią i jest nie odwracalny. Podczas rozdrabniania pulpy dodaje się zarówno farby jak i barwniki płynne, albo w postaci proszku. Można wybarwić kartki barwnikami naturalnymi: soki z roślin, przyprawy a nawet kawa czy herbata.





FARBOWANIE


W przeciwieństwie do barwienia następuje w fazie końcowej. Farbowanie jest procesem fizycznym zmieniającym tylko zewnętrzną powierzchnię papieru w sposób odwracalny. Gotowy produkt (kartkę) Pokrywa się farbą lub specjalnymi barwnikami. W użyciu są wszystkie dostępne rodzaje farb od akwareli przez akryle aż po olejne; kredki czy pastele. Barwnik pokrywa tylko zewnętrzną warstwę i w wielu przypadkach daje się usunąć jak chociażby pastele czy kredki za pomocą gumki.




Brak komentarzy :

Prześlij komentarz