Produkcja


Dziś powstawanie papieru jest całkowicie zmechanizowane, toteż najlepiej przyjrzeć się produkcji papieru ręczną metodą, która w czasach współczesnych jest bardzo popularna. Tak zwany papier czerpany wykorzystuje się w crfatingu, scrapbookingu, czy do dyplomów, wizytówek lub kartek.




SUROWCE


Aby pozyskać papier należy posłużyć się produktami organicznymi zawierającymi celulozę, hemicelulozę, ligninę lub włókna, w skład których wchodzą wszystkie wymienione substancje. Mogą to być: wiórki czy trociny drzew takich jak: sosna, modrzew, wiąz. Poza tym len lub lniane tworzywo, konopie, pokrzywy, włókniste łodygi roślin; inne papiery w tym: gazety, kartki, opakowania papierowe, chusteczki higieniczne, płatki kosmetyczne, lignina kosmetyczna, a nawet papier toaletowy.
Ponadto dobrze jest dodać innych związki chemicznych aby poprawić jakość powstałych kartek:
- Chlor - powoduje kruchość papieru (usztywnia) oraz wybiela kartki
- Sód - zmienia pH papieru z kwasowego na zasadowe, odkaża i rozpulchnia włókna celulozy, dzięki czemu lepiej i trwalej się łączą
- Kolagen - to białka i wielocukry o bardzo długich łańcuchach; pozwalają włóknom lepiej się łączyć powodując również ich równomierny układ, po wyschnięciu utrwalają strukturę i fakturę papieru. Papier bez kolagenu będzie miał włókna rozstrzępione na wszystkie strony, i tak też będą się rozprowadzać po nim barwniki. Czasami tak zwanych papierów nisko sodowych lub bez kolagenowych używa się jako papierów ozdobnych. Nie nadają się one jednak do wydruków, pisania czy barwienia. Tusz, farba czy atrament na takim papierze nie będzie tworzył linii tylko rozpłynie się we wszystkich kierunkach. 
Na pozór wszystkie te środki są dostępne w pracowni chemicznej; można je jednak znaleźć w łazience czy w kuchni każdego domostwa
- Sól kuchenna - zwiera zarówno chlor jak i sód; dodanie jej do procesu czerpania nie tylko wybieli kartki i zmieni pH, ale też odkazi nasz papier. Sól wchłania też wodę, co przyspiesza wysychanie papieru. Na 1 litr pulpy papierowej należy dodać 2 łyżki soli.
- Krochmal do firanek - zawiera w swoim składzie ponad 60% chloru, można stosować go zamiennie z solą; należy zastosować proporcje wagowe w ilości 1 Łyżka krochmalu 1 Litr pulpy papierowej.
- Wybielacz lub odplamiacz - zawiera zarówno chlor jak i sód, proporcje należy zachować według wskazań producenta, a masę papierową potraktować jako masę prania.
- Środek do uzdatniania rur - w składzie głównie sód; jest to środek bardzo żrący i należy go ostrożnie stosować. Nie mieszać masy rękoma. Wystarczy 1 łyżka na 1 litr masy papierowej.
- Proszek do pieczenia - jest to węglan sodu; stosujemy na 1 litr masy 1 łyżkę stołową. Można stosować też sodę oczyszczoną w takich samych proporcjach.
- Klej do tapet - Zawiera kolagen i pozwala na lepsze połączenie się włókien. Bardzo często posiada  w swoim składzie sód. Proporcje mieszania składników: 1 cześć kleju na 3 części masy papierowej.
- Klej z mąki - Jest to otrzymany domowym sposobem kolagen. Na 1 litr gotującej się wody dodajemy 2 kopiate łyżki mąki ziemniaczanej. Gotujemy 10 minut. Z masą papierową mieszamy w proporcjach 0,5 litra kleju na 2 litry masy.
- Wikol - czyli tańsza wersja kleju do tapet, zawiera włókna kolagenowe, na 2 litry masy papierowej dajemy 1 tubkę kleju.




SPRZĘT


Do produkcji kartek papieru potrzebna jest balia lub duża miska o pojemności około 10 litrów, sito i prasa oraz miejsce do suszenia.
- Sitka - powinny mieć oczka o jak najmniejszym prześwicie (1 mm). Typowe sitko to metalowa siatka zainstalowana pomiędzy dwoma drewnianymi ramkami. Można jednak posłużyć się innymi wersjami sitka. Jako siatkę można wykorzystać pozostałości po sitku do mąki czy herbaty, siatkę plastikową, ogrodzeniową, siatkę do zakrywania sadzonek, siatkę malarską, a nawet drobną firankę, którą najlepiej złożyć kilkukrotnie, ale sitko to nie jest zbyt trwałe. Wielkość sitka zależy od formatu jaki zamierzamy otrzymać. Sama ramka oprócz drewnianej może być też z plastiku (np.: plastikowe części po pojemnikach), albo ramką wyciętą z tektury (należy jednak ochronić ją przed wilgocią np.: lakierem).
- Prasa - ma podstawowe zadanie odsączenia nadmiaru wody. Klasycznie składała się z dwóch drewnianych klocków złączonych śrubą. Jako przyciskacz wystarczy jakikolwiek ciężar o płaskim dnie. Można umieścić kartki pod stosem książek lub pod garnkiem wypełnionym wodą, albo zacisnąć w imadle. Zaczerpany papier, aby lepiej  pozbyć się wilgoci należy przełożyć kilkoma warstwami gazet czy makulatury lub tkaniną (len, flanela, filc) i wtedy umieścić pod obciążeniem. Każdą kartkę należy przełożyć gazetami czy materiałem osobno. Można też cały stos umieścić pomiędzy sklejkami i na nie zastosować obciążenie. Należy pamiętać również, że wszystko, co znajdzie się na gazecie lub tkaninie znajdzie się też na papierze, wzór po prostu odciśnie się na kartkach.
- Suszarnia - powinna być miejscem wentylowanym, nie wilgotnym; najlepiej suszyć papier na tackach bezpośrednio na kaloryferze przy uchylonym oknie. Można zawiesić kartki na sznurkach za pomocą spinaczy, ale należy uważać żeby się nie przerwały, no i spinacze odcisną się na fakturze. Papier powinien schnąć od 24 do 48 godzin.



CZERPANIE


Sam proces powstawania papieru domowym sposobem do skomplikowanych nie należy. Surowce należy poddać obróbce aby rozdzielić włókna i uzyskać celulozę. Jeśli są komponenty roślinne, czyli materiały takie jak: łodygi, trociny lub len konieczna jest obróbka termiczna. Surowce powinny się gotować minimum dwie godziny. Jeśli użyjemy surowców papierowych (kartki, makulatura) wystarczy rozdrobnienie. Dzielimy opakowania czy gazety na bardzo drobne elementy, a następnie zalewamy wrzątkiem. Zostawiamy na 2 godziny. Woda powinna zakryć całkowicie rozdrobnione kawałki. Po upływie dwóch godzin mikserem rozcieramy na gładką masę. Można również podgotować pulpę cały czas mieszając drewnianą łyżką. Gdy masa papierowa, tak zwana pulpa, jest już gotowa dodajemy dodatkowe składniki: chlor, sód i kolagen i wszystko razem dokładnie mieszamy. Gdy dodamy soli lub wybielacza to nie dodajemy już krochmalu do firanek czy uzdatniacza do rur. Tak samo kiedy dodamy sodę to nie dajemy już proszku ani uzdatniacza. Składniki te stosujemy zamiennie. Jako kolagenu możemy użyć kleju do tapet lub kleju z mąki albo wikolu. Gdy mamy wszystko dokładnie wymieszane wlewamy pulpę do miski lub bali i dolewamy wody w stosunku 1:10 pulpy do wody w litrach. Zanurzamy sito przy samym dnie i wyjmujemy w górę na płasko, zaczerpując dbamy aby masa osiadła na sitku dokładnie grubą warstwą. Następnie delikatnie zakrywamy sitko z pulpą tkaniną lub gazetami i energicznym ruchem przewracamy sitko tak, aby zawartość znalazła się na gazecie lub tkaninie. Układamy na płasko, przekładami gazetami lub materiałem a na wierzch kładziemy kolejna warstwę również przełożona gazetami. Gdy zaczerpniemy wszystkie kartki przyciskamy nasz stos obciążnikiem lub zaciskamy w imadle najlepiej dodatkowo pomiędzy sklejkami lub tekturą. Po 24 godzinach wyjmujemy i oddzielone kartki wykładamy do suszenia. Całkowicie suchy papier będzie po kolejnych 24 godzinach.




4 komentarze :

  1. Nie sądziłem, że produkcja papieru ręcznie czerpanego jest taka prosta. Dziś trudno jest sobie wyobrazić świat bez papieru. Papier na skalę przemysłową produkowany jest maszynowo, natomiast ten czerpany jest o tyle wyjątkowy, że ma nierówno postrzępione brzegi nadające mu unikatowe piękno.

    OdpowiedzUsuń
  2. 29 yrs old Associate Professor Florence Rixon, hailing from Frontier enjoys watching movies like Conan the Barbarian and Taekwondo. Took a trip to Ha Long Bay and drives a Ferrari 275 GTB. wizyta

    OdpowiedzUsuń
  3. prawnik rzeszów - Jesteśmy prawnik-rzeszow.biz, kancelarią prawną z siedzibą w Rzeszowie. Jesteśmy małą kancelarią, dopiero zaczynamy swoją działalność, dlatego potrzebujemy dotrzeć do większej liczby osób. Oferujemy usługi prawnicze i musimy rozpowszechnić naszą nazwę, więc jeśli masz czas, aby napisać o nas, będziemy wdzięczni. Chciałabym podziękować za poświęcony czas, ponieważ wiem, że jesteście bardzo zajęci i naprawdę to doceniamy. Jeśli masz jakieś pytania, proszę nie krępuj się pytać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawie napisane. Każda firma produkcyjna wymaga dobrej organizacji. Fajną opcją jest korzystanie ze specjalnych aplikacji. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://smart4up.com/.

    OdpowiedzUsuń